Aha', Krym a Hawai, čo majú spoločné

Autor: Peter Ondrovič | 15.7.2016 o 19:33 | Karma článku: 1,16 | Prečítané:  151x

Napadlo Vás niekedy akým spôsobom sa Hawai počíta do pädesiatich štátov Spojených štátov Amerických? Obdbone ako sa Krym počíta do súčasnej Ruskej Federácie, stalo sa tak po anexovaní. Anexovaní, ktoré bolo pre svoj charakter...

mierne nelegálne, teda ak nerozprávame rečou práva víťazov. Samotne bolo z prvu vládou Spojených štátov odmietané a stalo sa až po viacerích udalostiach a napríklad i Španielsko - Americkej vojne koncom 19. storočia. 

Jedna z verzií:

Šesťnásteho Januára 1893 pôvodom americký diplomatický a vojenský personál spolu s malou skupinou jednotlivcov úspešne ,,zvrhli" vládu Hawaiského government.u. Pripravili tak pôdu pre anexovanie ostrova. Pre zavŕšenie udalostí bola Centrálnej vláde Spojených štátov zaslaná dohoda o anexácii. Prezident G. Cleaveland ju prijal, zároveň s upozornením o zapojení pôvodne amerických činiteľov vo fakte zvrhnutia ,,vlády" a prípad bol ďalej skúmaný, čo do podrobností udalostí. 

V conclusion, americký vojenský a diplomatický personál bol prisúdený s vinou za zvrhnutie vlády, narušenie suverenity a zásah bol v súvislosti s medzinárodným právom označený za jeho porušenie. Kroky za odčinenie zásahov sa nestali. Naopak, po dobe piatich rokov sa návrh na anexovanie opatovne dostal do Senátu, kde bol zamietnutý (to pre zaslané protesty domácich obyvateľov).

Nu i tak, pre dôvody vojny sa stal Hawai veľmi dôležitým bodom pre boj na ostrovoch v okolí Guam a Filipín a Američania sa ho rozhodli anektovať, označiť za vlastné územie a povýšiť svoje vlastné právo nad domáce právo. Zvláštne, domáce právo, kmeňové stále funguje. Existuje hierarchia a snáď i pozícia ekvivalentná královskej. Minorita sa zmrštila zhruba na 5 - 10 % pôvodnej populácie.

http://www.bbc.com/news/magazine-34680564

http://www.hawaiiankingdom.org/us-occupation.shtml

Pokračovanie neskôr ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?