Horzba na spadnutie - prebuďme sa

Autor: Peter Ondrovič | 12.7.2016 o 23:30 | Karma článku: 3,17 | Prečítané:  201x

Náznaky sú rôzne. Klesajúca kvalita jedla, ovzdušia, Čínsky nástup v Afrike, skupovanie úrodnej pôdy v zahraničí, postupné výboje zo západu na východ, rastúce prenie v medzinárodnom spoločenstve, nejasné konflikty, nárast pro(...)

pagandy, kolosálne predpovede, preplnený mediálny priestor, nafukované bubliny, nedostatok pozornosti na praktické problémy, miesenie koloniálnych... pardón, obchodno-ekonomicko-diplomatických väzieb s vojenskými alianciami, neporozumiteľne vysoké rozdiely medzi vrstvami a odklánanie pozornosti od denných problémov na zvláštne problémy, čo nedávajú zmysel, ak nežeriete seno. Pri tejto problematike mi prechádza chuť zabývať sa dnešnými problémami a malo-spoločenskými. Skúsme porátať históriu, aby sme porazili a pochopili súčasnosti.

​Prvá polovica minulého storočia vo svojom konci zanechala stopu na mnohých skupinách vo vtedajšej Európe a niektoré takmer vymizli. Niektoré utrpeli mnohé a i tak sú súčasne rozhádané a v konfliktoch, i keď ich spojoval nepriateľ, teraz viac paktujú s ním, ako medzi sebou. Niekedy žiaľ, ako vidno vo športe, pre ktorý sa vždy spojíme, nutno nám jasného nepriateľa. Musí nám doslova horieť pod zadkom, ináč ho nevidíme.

Nezapísal sa na nás. I na našich náboženských, otcovských druhoch. Nevadí, veď náboženstvo ustupuje a je prežitok. Spomaľuje život, veď na čo. To, že správny plnohodnotný život je o správnych rituáloch, zabúdame a vynechávame. Nevadí.

Spolu sme tiahli z východu na západ, späť po svoje, za svoje a do svojeho. Súčasne odchádzame, často od toho, čo ďalekému to najvzácnejšie. Uvedomil som si to nedávnejšie, domov chýba, i Fínske zlato začína byť cenenné neuveriteľne. Čo to však, tu je zima. Omnoho krajšie je mierne na juh a kúsok na východ. Krajina je tam taká ukrojená, iná, Ukraina. Zle obhospodarená, mierne. Súčasne vojnou.

Takže, priatelia, prečo písať o vojne, že príjde, ak už prišľa. Nu, pretože nevidíme všade. Bude horšie, tužšie, to len pre nás a za nás, ak nedovidíme pod nos. Respektíve aspoň na moment, ďalej než od neho.

Diplomacia navráva, že všetko sa k tomu blíži. Ak si v nej niečo myslíte, prestaňte. Ak v nej považujete niečo za samozrejmé, prestaňte. Ak veríte, že niekto vraví pravdu, prestaňte. Ak Rus, Švéd, Čech... možno len prostý Slovák pravdu povie. (prepáčte ja som ohromný vlastenec, no musel som nás mierne podmínovať, práve dnes som uvažoval, ako je namierená činnost SIS a našej armády v súčasnosti, veď sme podfinancovaný, zákazky predražené, káder selektívnó-rodinkársko-elitistický... čiže, ospravedlňte mi neslušnosť, no naša armáda si ju začala žiadať ako prvá).

Kedy čakať zmenu? Ak sa popiera. Kedy čakať problém, ak sa nepriznáva. Kedy čakať vojnu, ak sa vraví o ekonomike. Kedy sa vojna začala, ak sa násobia vyjadrenia, proklamácie, núdza, ututlávanie jasných pokrokov a tak podobne. Možno je relevantnejším, kedy vojna prestala. Neviem, v súčasnosti ich je mnoho a tá na Východe Európy taktiež zjavne nie je u konca. Dôvera je na spadnutie, hlbšie než pod bod mrazu.

Nechápem totiž mnohé. Nechávam obviňovanie Rusov z rozpínavosti. Manie krajiny s najvyššim expanzívnym potenciálom, najväčším tamtým a hentým (spať do Vlastivedy sa mi vracať nechce). Že sa nedarí balanc, okay. Že ľudia popierajú pravidlá, okay. Že západ tlačí o ich územie, nie okay. Pravda a bolavá.

Alebo je to inak? Sú slovania a rusi zákonite rozpínavý? No, pozrime na Slovenský odtlačok. Schopne pobývame, s maďarmi spravidla vychádzame. Lužický srbi sa asimilovali, Češi vyhrotený vedľa Nemcov trochu odklonili, no svedomie ich ďalej nepustí. Ukrainci sú náturou takmer najprívetivejší ľudia, až na náročne ženy :). No a Poliaci... veselosti praveľa, len keby trochu upriamenosti pozornosti a rozvahy. Hm, čo inde? (aka. ako zhrnúť antropologický vývoj do kostky) = rozmach okolo rieky Rýn je iné story. Dáni panovali i Taliansku a Nemci s Belgičanmi sa bijú nonstop, nordičania majú kríž vo vlajke stále, fíni ho mali na tankových brigádach... španieli hrdosťou ovplývajú, Holanďania zapredajú i dušu za korenie no a Portugalci prehýria všetko... Maďari nezrozumiteľne hmkajú. Pardón, ale Aziati nás zachvíľu zjedia všetkých.

Pár tvrdení a komentárov:

​http://bit.ly/PutinSpeaksUp

http://bit.ly/WhatGoesAndTalks

http://bit.ly/CoSaDejeVoSvete

http://bit.ly/SyriaFuelTanks

http://bit.ly/USversusRussia

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?