Prečo Donald, nie McDonald. Trump

Autor: Peter Ondrovič | 8.7.2016 o 16:40 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  80x

Kontroverziami poznačená, extrémistická, extrémna, impulzívna, do tváre úprimná, rasistická, antiimigračná a protiglobalizačná figúra, ktorú kritizovať je ako triafať do slona. Jeho prešľapy sú ohromné, preto analyticky ľahko...

 

...ľahko rozobranné a označené ako nevhodné pre serióznu kandidatúru do prezidentského paláca, či White House in the US. Paradoxne, svojou kandidatúrou budí viac pozornosti, ako kdokoľvek a budí sympatie, antipatie, strach, neznášanlivosť, temperament v každom kúte sveta. Unikol snáď málokomu. Po dlhom čase je tu Donald, ktorý je väčší ako McDonald. 

!Fakt číslo jedna:

 Mr. Trump had no political experience, no real campaign operation, no ground game, no fund-raising apparatus and no institutional support within his own party.

!pravda

!Fakt číslo dva:

And he has survived longer than almost anybody thought possible.

!Fakt číslo tri:

Broken rule No. 1: The party decides

This year’s slate of Republican presidential candidates included well-funded senators and governors, along with three non-politicians. Yet a tragedy of the commons played out in the Republican primary. Every other Republican campaign wanted Mr. Trump out of the race, but each wanted to be the last candidate standing against him.

!Fakt číslo štyri:

Mr. Trump exploited this nationalization of politics by campaigning mainly from his Twitter feed, from the green room of cable networks and from the arena stage, rather than spending time and money on his ground game, local ads or intimate campaign appearances in Iowa diners.

!Fakt číslo päť:

Broken rule No. 3: Experience matters

Every United States president so far has had some form of government or military experience. Donald Trump, meanwhile, has less political experience than a Model United Nations delegate. That mattered little to the Republican voters whose anti-establishment sentiment catalyzed the Tea Party movement in 2010.
The Trump campaign has shown that, under the right circumstances, political experience isn’t just overrated; it can actually be a detriment.

!Fakt číslo šesť:

Broken rule No. 4: Gaffes matter

Mr. Trump’s first speech as a presidential candidate included the argument that Mexican immigrants are drug mules, rapists and murderers. He didn’t stop there. In the past year, he has racked up a slate of gaffes that would be political ruin 100 times over for another candidate.

To možno práve preto, že sa to stáva súčasťou public opinon. Smutné, či len pravdivé? Súd nechávam každému.

But the Republican Party has self-selected its way into being nearly gaffe-proof, as long as you don’t insult actual Republican primary voters. Mr. Trump’s tendency to spew hateful words about women, Muslims, refugees, African-Americans and Latinos became an asset, not a liability, among his core group of fans. That tendency didn’t affect his performance in the primary, because the people voting in the primary weren’t offended by what he said.

Skutočne. Preto pohľad na jeho kontroverziu a tak vysokú problematiku osobnosti a charakteru. V politike sa priamo nerozpráva, politika je diplomacia, nie zahraničná ale domáca a lokálna. Kto vlastne je politik, ak nie diplomat medzi záujmovými skupinami? Pozrite sa na situáciu Slovenska, kde naši politici neustále ,,pendlujú'' medzi posudkom silných záujmových skupín, podnikateľov, vplyvných osôb a obyvateľstvom, ktoré naopak požaduje spravodlivosť, prehľadnosť a správnosť pre všetkých a každú vrstvu. Preto sme tak kritický, pretože požadujeme správnosť na všetky strany. Preto je Donald tak kontroverzný, pretože je obavou más, že túto spravodlivosť, pre svoje názaky rasových odlišností a nespravodlivosti v domácich záležitostiach môžu pre isté strany vyjsť nespravodlivo, napríklad pre minority a protekcionistickou zahranične-obchodnou politikou proti domácim podnikateľom, ikeď smiešne zhodnotené, Amerika už dlhšie nie je exportérom vysokých hodnôt tovarov, primárne kapitálu, expertízi, konzultácií a médií, ktoré sú hodné za cenu, akou sú ,,označené" a ich dopyt pravdepodobne neklesne. Je teda Trump skutočne označený hrozbou, akou naozaj je, alebo je prehnane rozpitvaný vo svetle poučiek, aké sú naňho a proti nemu použité? Verí vôbec niekdo, že ikeby bol prezident rasista, tak spoločnosť sa stane rasistickou? Kto dnes môže veriť, že spoločnosť sa zmení a jej správanie, ak prezident sa zmení? Lokalizácia politiky, jednotlivosť, vlastné názory a  všetko s tým spojené rastie na význame. Čo prezident dnes znamená, okrem ,,figúry"?

!Fakt číslo sedem:

Broken rule No. 5: You can’t be openly racist and run for president


This election has proved that race-baiting is not only alive and well, but an effective political strategy — something that nonwhite Americans have known for a long time. Republican tacticians may have created the Southern strategy for an earlier time, but Donald Trump repurposed it for the Reddit era.

Žiadna stratégia sa nestáva populárnou, pokiaľ tým nie je stratégia, prípadne vízia, ktoré je ako šitá pre ľudí. Ak je Trump ,,wrong", je ,,wrong" i spoločnosť. Alebo reflektuje len realitu podmienok? Neviem, američania posúdia lepšie. Fico sa o dôležitosti stratégií pre ľudí vyjadril na pôde EP. Občania EU podporujú a budú podporovať len rozvoj a smerovanie len pre nich. Je kontroverzný? No, rozhodne áno. Rozhodne sa sním nemôžem ztotožniť, rozhodne súhlasím, že miesto vysokej politiky je miesto vysokej diplomatickej reči. Na druhú stranu, ak sa dnes politika stáva viac a viac lokálna, je omnoho jednoduššie zapojiť sa do nej a spolupracovať, prečo by nemohla byť úprimnejšia a priamočiarejšia? Tzv. public understanding rastie úmerne s rastom vzdelanosti, a tá rastie. Ak kedykoľvek bolo obdobie na politickú úprimnosť, je to dnes. Je to práve v období, kedy inštitúty tradičnej politiky ostávajú a začínajú byť spochybňované, hierarchie sa stávajú plochejšími a máme príležitosť súťažiť v referendách, hlasovaniach a internetových fórach. Je rozhodne plochejšie obdobie, ako obdobie Husitov a Pražskej defenestrácie. Tak ďaleko, sa snáď už nikdy nezájde. Nikdy.

Čo ak to je vlastne inak. Republikánska politika je skazená, rasistická, kontroverzná a proti ľuďom, čo nezapadajú do tradičnej Ameriky, bielej pre bielych? Trum je jej výkvet. Domnievam sa však, že skôr nie a niečo je ,,all wrong".

Za skvelý zdroj ďakujem NYT

Emma Roller

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?