Zero Price Tag Economy

Autor: Peter Ondrovič | 1.6.2016 o 22:40 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  63x

Matúci pojem, rozhodne. Socializmus, centrálne plánované hospodárstvo, cenová regulâcia, monopolizmus a kartelizmus. Všetko nám už viac dobre známe. Čo majú spoločné s headline?

Rozhodne to, že spoločne zpravidla pôsobia. Ikeď uvažujeme o cenách a peniazoch s nominálnym náhľadom, teda že sú len prostým prostriedkom, krytím a konceptom v hospodárstve. V rôznych, viac či menej limitujúc, i tak, ich eseciu určujú iné faktory (premenné).

Pre vysvetlenie. Vezmime si dve situácie. Prvá, uvažujeme štandartné hospodárstvo. Npr. Slovensko. Predstavme si krátkodobo koncept Zero Price Tag. Statky a služby sa stanú voľnými. To pre vybranú skupinu obyvateľstva. Npr. študentov. Poďme však uvažovať marketingovo medzinárodne. Uvažujme o promo akcii ohlásenej vopred pre istý rozmer cuzincov kupujúcich si letenky na územie Slovenska. Ku príkladu ako How to live Slovakia kampaň obsahujúca poukážky. Formu peňazí. Direct marketing alebo krátkodobý a úzko vymedzený socializmus a komunizmus? Ani jedno nesedí, všakže. Keďže dnes nemierim k podstate a možnosti predateľnost Slovenska do zahraničia, rozoberiem viac do hľbky bod číslo dva.

Pretože cenová diskriminácia skupín obyvateľstva (exaktne sprâvne povedané spoločnosti, i krátkodobých turistov, či zahraničných občanov EU) ešte netvorí komunizmus a socializmus.

Druhá situácia. Študenti bývajú bez odplaty (za vlastný koncept štúdia áno) a ľudia navštevujú zdravotnické zariadenia bez poplatkov a vysokých vstupných nákladov (nàkup liečiv a vybavenia pre pobyt). Socializmus, komunizmus, či iné? Údajne, a väčšina sa prvoplánovo zhodneme. Nie na druhý pohľad. Opatovná cenová diskriminácia (absolútna či čiastočná) áno.

Ako sa cenovo diskriminuje prakticky? Naše stredoeurópske riešenia boli absolútne a niesli Zero Price Tag. 

Škandinávia spolu s konceptom wellFare society (rozumej spoločnosti spravodlivej mzdovej a cenovej polotiky) koncept Zero Price Tag NIEaplikuje. Zvolila opačnú cestu. Trh statkov a služieb (všechnoho čo je k mání) nepokrivili štruktúrov cien. Opačne, zvolili cestu a spôsob umožnenia monetárne (peňažne) limitovaných jednotlivcov ako štandartne ekonomicky aktívnych jedincov. Koncept na teraz úspešne aplikovaný, síce s trhlinami a zvažovanými reformami. O nich a viac konkrétnych prípadoch v ďalších navazujúcich textoch. Študenti a intmý integrujúci sa jednotlivci do funkčnej ekonomicky aktívnej spoločnosti sú najväčšími príjemcami. Tak ako i u nás, za čias minulých. Pred '89, kde málo pre veľa bolo horšie ako súčasné trochu pre nikoho. Až tam sme prišli s obratom. Rekonštrukcia je na pol ceste.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Boj proti establišmentu? Ako prežiť nápor terorizmu a fanatizmu

Kým panuje zmätok, je možné za teroristu označiť kohokoľvek, kto nám oponuje.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.

ŠPORT

Na Gire sa ukázali talenty i šprintér, ktorý bude trápiť Sagana

Najzaujímavejšie momenty stého ročníka Giro d'Italia.


Už ste čítali?