Päťsto eur ako Bin Ládin

Autor: Peter Ondrovič | 6.5.2016 o 22:13 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  139x

Možno ste ju práve najčastejšie nevideli, snáď, ako i ja, prevažne len v tisku alebo v správach, oznamoch, či v banke. Päťsto eurovej bankovne podľa najnovšieho rozhodnutia ECB odzvonilo. Stávajúca dvesto eurová bankovka

... sa tak stane bankovkou s najvyššou nominálnou hodnotou v rámci meny euro. 

Európska Centrálna Banka vyjmä bankovku z obehu oficiálne do roku 2018. Nateraz stále ostáva v platnosti. Zároveň može byť užitá k platbám. V súčasnosti je o tejto hodnote v obehu 18,660,000,000 kusov bankoviek.  

Hlavným dovodom pre stiahnutie z obehu je ich časté používanie pre nelegálne transakcie. Bankovka má tzv. ,,Bin Laden banknote" meno. Ich význam a zjav je známy, no sú ťažko k dohľadaniu. Pričom posledné udalosti kopírujú i samotný príbeh tejto osobnosti vo vzťahu k osudu bankovky do vačšej hĺbky.

Paťstvo eurová bankovka je sama o sebe mizivá v množstve, to len s podieľom 1 % na celkovom obehu celkových bankoviek. Pre zaujímavosť, 1/5 celkových bankoviek je držaná mimo EU.

Tá s nominálnou hodnotou pať sto v najvyššej možnej miere v rukách kriminálnikov.Údajne.

Tento aspekt bol pod drobnohľadom ministrov financií už od novembrových útokov v Paríži. Riešila sa problematika ich držania a využívania na nelegálne aktivity. Priebeh úvah sa tiahol až po útoky v Belgicku, po ktorých nastalo konkrétne vyšetrovanie. Záverom je následné rozhodnutie. 

Riešenie niečoho? Údajne nie, zaznieva z profesionálnych poradných kruhov. Kriminálnici pravdepodobne presídlia k nižšie denominovaným menám. Politika sťahovania je po príklade USA, ktoré v minulosti disponovali s až 10,000 USD bankovkou. Vo Švajčarsku sa ešte dodnes drží bankovka o hodnote tisíc frankov. 

Inšpirácia pre preklad a ideí z:

http://finance.yahoo.com/news/500-euro-note-ecb-u-s--dollar-drug-cartels-terrorist-criminal-activity-cash-180539917.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?