Päťsto eur ako Bin Ládin

Autor: Peter Ondrovič | 6.5.2016 o 22:13 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  126x

Možno ste ju práve najčastejšie nevideli, snáď, ako i ja, prevažne len v tisku alebo v správach, oznamoch, či v banke. Päťsto eurovej bankovne podľa najnovšieho rozhodnutia ECB odzvonilo. Stávajúca dvesto eurová bankovka

... sa tak stane bankovkou s najvyššou nominálnou hodnotou v rámci meny euro. 

Európska Centrálna Banka vyjmä bankovku z obehu oficiálne do roku 2018. Nateraz stále ostáva v platnosti. Zároveň može byť užitá k platbám. V súčasnosti je o tejto hodnote v obehu 18,660,000,000 kusov bankoviek.  

Hlavným dovodom pre stiahnutie z obehu je ich časté používanie pre nelegálne transakcie. Bankovka má tzv. ,,Bin Laden banknote" meno. Ich význam a zjav je známy, no sú ťažko k dohľadaniu. Pričom posledné udalosti kopírujú i samotný príbeh tejto osobnosti vo vzťahu k osudu bankovky do vačšej hĺbky.

Paťstvo eurová bankovka je sama o sebe mizivá v množstve, to len s podieľom 1 % na celkovom obehu celkových bankoviek. Pre zaujímavosť, 1/5 celkových bankoviek je držaná mimo EU.

Tá s nominálnou hodnotou pať sto v najvyššej možnej miere v rukách kriminálnikov.Údajne.

Tento aspekt bol pod drobnohľadom ministrov financií už od novembrových útokov v Paríži. Riešila sa problematika ich držania a využívania na nelegálne aktivity. Priebeh úvah sa tiahol až po útoky v Belgicku, po ktorých nastalo konkrétne vyšetrovanie. Záverom je následné rozhodnutie. 

Riešenie niečoho? Údajne nie, zaznieva z profesionálnych poradných kruhov. Kriminálnici pravdepodobne presídlia k nižšie denominovaným menám. Politika sťahovania je po príklade USA, ktoré v minulosti disponovali s až 10,000 USD bankovkou. Vo Švajčarsku sa ešte dodnes drží bankovka o hodnote tisíc frankov. 

Inšpirácia pre preklad a ideí z:

http://finance.yahoo.com/news/500-euro-note-ecb-u-s--dollar-drug-cartels-terrorist-criminal-activity-cash-180539917.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Boj proti establišmentu? Ako prežiť nápor terorizmu a fanatizmu

Kým panuje zmätok, je možné za teroristu označiť kohokoľvek, kto nám oponuje.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.

ŠPORT

Na Gire sa ukázali talenty i šprintér, ktorý bude trápiť Sagana

Najzaujímavejšie momenty stého ročníka Giro d'Italia.


Už ste čítali?