Kde je Fínsko v hokeji

Autor: Peter Ondrovič | 6.5.2016 o 17:16 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  103x

Novodobá fínska hokejová Sm-liiga bola založená roku 1975. Súčasne drží 2. priečku v ranku sily európskych líg. Predchodca, SM-sarja bola ešte prakticky amatérskou ligou. Za skratkou SM hľadajte slovko suomen mestarus.

Nie až tak na podiv to znamená ,,Finnish Championship". Prestíž si držia tímy zo zakľadateľského mesta. Majú na konte po 16x titulov. Menovite Ilves a Tappara Tampere. Liga si nesie i moto, Se on totta, čo znamená, je to pravda. Systém playoff je štandartný, do tzv. po(zo)stupovéno ide posledný tím s víťazom najlepšieho tímu druhej hokejovej súťaže. 

Náhľad do histórie. Prečo vlastne nastala zmena? Na základe demokratického hlasovania amatérske kluby zpravidla prehlasovali záujmy business klubov. Takto, rozhodovacia právomoc prešla do iných rúk. Názorová váha sa zmenila. Fínska hokejová asociácia svoju legitímnu moc plne nestratila, jedná sa stále o partnerstvo, ikeď nová liga sa značne do istej miery osamostatnila. Vedie ich panel manažérov, založených na lídroch klubov. Zároveň, liga vedie anuálne stretnutia s predstaviteľmi fínskej hokejovej asociácie. Istý význam mali i peniaze a ich zvýšená rola, ako cesta a smer k vyššiemu profesionalizmu vo fínskej súťaži. Čiže, jednalo sa o istý presun k vyššej kompetitívnosti a i peňažných odmenách za účasť. 

Zatiaľčo v roku 1970 ročná návštevnosť bola zhruba 900,000 divákov, v roku 1990 už takmer 1,800,000 divákov. To nastalo zároveň so zvýšením počtu hraných zápasov o zhruba 20.

Posledná zmena, liga zmenila názov vo slovo Liiga a nadobudla i nové logo. 

Viac o fínskom hokeji na nasledovných odkazoch. Prípadne v mojich ďalších článkoch na túto tému.

https://en.wikipedia.org/wiki/Liiga

http://www.nationalteamsoficehockey.com/finland.html

http://www.thehockeynews.com/blog/why-finland-is-the-best-hockey-country-in-the-world/

http://teamusa.usahockey.com/news_article/show/644035

http://www.iihf.com/iihf-home/countries/finland/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?