Wappu Fínsko

Autor: Peter Ondrovič | 3.5.2016 o 13:14 | Karma článku: 1,17 | Prečítané:  140x

Prvý Máj prináša do rodín mnoho. Pokoj od práce, jej oslavu. Čas na najbližších. V ČR vnímaný silne ako sviatok zamilovaných. Na Slovensku, nie až natoľko. Ake je to vo Fínsku? Nahliadnite somnou. 

Hyva Wappua, znelo z ulíc Tampere. Ľudia, bez ohľadu na vek, sa zapojili. Všetci vyrazia za oslavou jara, študenstva, slobody a novej časti života v roku. Niektorí sú v tom spojený len vo svojich spomienkach. Napríklad Tí, čo už svoje študentské jaro zažili. Tešia sa teda len na tú jar, ktorú majú ,,pod nosom". 

Nezabudnúc, patrí i tým pre lásku oddaným. To však viac v kontexte strednej európy. Úprimne, vôkoľ seba som nezaznamenal žiadne oslavy zamerané týmto smerom. 

Skôr zaujímajúc mňa, Fínsko sa ako krajina pravidiel a disciplíny zmení v markantne odlišný odtieň. Uzda povinností sa stane popustenou. Spev, radosť, rozumná veselosť, občas civilizačné neduhy nadobudnú svoj čas a miesto. V uliciach a hlavách ľudí taktiež. Atmosféra sa dá citíť. Zpravidla, počasie je na strane osláv. Po Wappu málokedy je také, ako dovtedy. Ikeď dva týždne pred ním Vás jendoducho prekvapí biele ráno, bolo tak napríklad 26. apríla tohto roku, po prvom Máji je Fínsko inou krajinou.

Ráno Vás víta úsvit, večer neskoro pozdravuje západ. Ten ešte tesne pred jedenástou večer mierne zahlcuje slnečnými lúčmi horizont západného obzoru. Jav premnňa stále nevídaný, Slnko sa lúči veľmi pomaly. Od rán Vás víta skoro, s vôňou jazera, stromou a miernou premávkou. Viac počuť vtáctvo, to i v centre mesta je časté. Najprekvapujúce sú snáď zajace, ktoré tu pôsobia ako u nás divé mačky. Je normálne, že ich stretnete doslova cupitať pred Vami po večernej prechádzke mestskými parkami. 

Wappu je však viac ako o prostredí. Najzaujímavejšie sa jedná o oslavu študenstva. Technické univerzity, rozdelené do tzv. ,,guild" promujú, predtym súperia o poradie. Akú má formu promócia? V žeriavy sú doslova ponorený do jazera, prischne im na hlavu čiapka, ktorú mimo iného umiestna i na hlavu vybranej sochy v centre. Po tom, už len oslava a úspešné zavŕšenie štúdia. Doslova akademickým krstom cez vodu. 

http://wappu.fi/

PS: obrázky k dodaniu neskôr

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?