Slovenský študenti v ČR a Brne, prínos či zátaž?

Autor: Peter Ondrovič | 17.8.2015 o 18:19 | Karma článku: 2,44 | Prečítané:  244x

Mnoho slovenských študentov odchádza poza Moravu za štúdiom. Som jedným z nich a som veľmi spokojný, síce nateraz študujem v zahraničí. Brno je svkelé. Mnoho padlo na nôtu, či sme regiónu viac prínosný alebo nie. Sme vidno, všade.

V Brne. Na margo toho, môj bývalý i budúci vyučujúci - Daniel Němec - inak zvolený za najlepšieho vyučujúceho fakulty, viedol tím na zistenie, kde je pravda ohľadom slovenských študentov - z ekonomického pohľadu.

Prinášame zárobok regiónu, či nie? Aké sú náklady, či výnosov - z jedného študenta. Štát ČR prakticky platí štúdium pre študentov. Ten platí za svoje ubytovanie, voľný čas a podobne, teda prispieva do ekonomického cyklu regiónu, kde sa nachádza. Výskum logicky zamerali na oblasť Brna. 

Pár čísiel. Citujem. 

Je nás cez 22 tisíc a tvoríme takmer 7 % zo študujúcich v ČR. Český štát každý z nás stojí ,,více než 67 tisíc do 79 tisíc,, výnosy sa pohybujú na úrovni od ,,81 až 220 tisíc.,,. 

To pokiaľ študujeme. V Brne nás je presne 5454.

Záverom, ak doštudujeme, odhad prínosov je nasledovný: ,,očekávaný ekonomický přínos slovenských absolventů všech českých vysokých škol za rok 2014 tak činí přes 525 milionů korun, z čehož by víc než 108 milionů korun připadalo na slovenské absolventy MU.,, 

To už nie len v podobne výdajov na živobytie, ale aj platenia sociálnych odvodov a daní štátu. To ak slovenský študent začne byt ekonomicky aktívny, je ešte omnoho prínosnejšie. 

http://www.muni.cz/events/calendar/58694605

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Boj proti establišmentu? Ako prežiť nápor terorizmu a fanatizmu

Kým panuje zmätok, je možné za teroristu označiť kohokoľvek, kto nám oponuje.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.

ŠPORT

Na Gire sa ukázali talenty i šprintér, ktorý bude trápiť Sagana

Najzaujímavejšie momenty stého ročníka Giro d'Italia.


Už ste čítali?