Čo nové o Grécku a názor na krízu z ekonomického fóra

Autor: Peter Ondrovič | 30.7.2015 o 18:39 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  124x

Začali sa nové jednania a to prinieslo rokovania o novom balíčku. Ten má hodnotu 86 miliárd. Ide o polovicu hodnoty produkcie gréckeho hospodárstva za obdobie jedného roka. Prinášam názor ododborníkov.

Za celkové obdobie Grécko pohltilo celkovo 344 miliárd. ECB, IMF. Peniaze putovali buď vláde alebo komerčným bankám. To už je viac ako polovica produkcie gréckeho hospodárstva, presnejšie len trochu viac ako jej dvojnásobok. 

Ikeď Grécko bolo jednoznačne prehlásené za nesolventné, to napríklad prostredníctvom EFSF (takzavaný európsky mechanizmus vzájomnej pomoci, alebo fond) - presne 3. júla. Síce napríklad podľa pravidiel IMF je vyhlasovanie insolvencie, prípadne bankrotu odlišné - princíp nám ostáva.

Rokovania sa spustili, ikeď ich výsledky sú opäť diskutabilné. Dôvody predchádzajúceho pozastavenia nám su tiež dobre známe - viď. udalosti posledných týždňov. Na verejnosť počas toho prišli mnohé skryté skutočnosti. Rokovania o paralérnej mene v rámci gréckeho kabinetu, návštevy Ruska a ich obsah, či aj rady Hollandeho gréckej vláda v súvislosti s vyjednávaniami. 

Pomimo iného, kríza čerpá energiu, ktorá môže byť užívaná iným spôsobom a rozohňuje rôzne spory na nadnárodnej, či i národnej úrovne členských krajín. Paradoxne najväčším viťazom je pravdepodobne politika samotná a média. Tie však len žiaľ rozohňujú tieto udalosti a svojim pôsobením zriedka pomáhajú odbornému riešeniu - dôvod som spomenul v jednom zo svojich textov - ekonómia je v tomto ohľade mierne slepá, je obtiažne riešiť situáciu, ktorej čelíme v krátkom čase a i v dlhobom časovom horizonte požaduje prevažne akciu. Tá prichádza postupne, ľudia majú svoje prirodzené tempo. Smutné je, že túžbu po výsledkoch okamžitú. 

Problematiky Grécka sa veľmi výstižne dotkla správa zo stránky Svetového ekonomického fóra. Veľký problém sme si stvorili sami, európania. Nie tým, že Grécku pomáhame, ale ako. Peniaze, ktoré putovali do jeho hospodárstva, sú poznačené ,,národnosťou,,. Tie ,,peniaze,, zároveň zastúpili peniaze od komerčnch bánk. Vedúce banky boli domáce, nasledované nemeckými, francúzskymi a americkými.  Dodatočne sa zapojila ECB, keď skutočne tlačením vybalancovala nedostatok hotovosti v gréckom hospodárstve. Konflikt medzi veriteľmi a dlžníkom sa pretransformoval na ramená ľudí - zastúpených štátmi. Ostávame slepý. 

Správa ekonomického fóra žiaľ končí identicky slepo, ako náš ekonomicky manažment krízy. Vraví o stvorení ďalšej procedúry, aká by mala čarovne rozvíriť hľadinu a nastoliť balanc. Nazvali ju procedúra suverénej, rozumen národnej, insolvencie. 

Neprijde Vám, že všetko sa až priveľmi točí okolo peňazí? Verte mi, tam je pes zakopaný. Čo vlastne, sú, peniaze... Neskôr. 

Inšpirované vlastým čítaním, štúdiom a konfrontované so správou dostupnej na: https://agenda.weforum.org/2015/07/why-eurozone-member-states-shouldnt-lend-to-each-other/?utm_content=buffer13223&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?