Peniaze grátis alebo moderný výskum a technologický pokrok

Autor: Peter Ondrovič | 31.7.2015 o 21:20 | (upravené 5.8.2015 o 14:25) Karma článku: 1,00 | Prečítané:  233x

Technologicky pokrok privedie spoločnosť do stavu, kedy produkcia bude na hranici plnej automatizácie. Bude potreba minimum práce pre produkovanie maxima. Spoločnosť dosiahne takmer maximálne benefity z rozsahu produkcie. A niečo.

Niečo navyše, a tým je nižšia zamestnanosť v produkčnej sfére. Kam sa ľudia presunú a čo to predznamená. To je aktuálna problematika.

Pri produkcii samozrejme nejde len o základné potreby, može sa jednať i o nižšiu priemyselnú produkciu. Jej cieľom je plniť sekundárne potreby - prežijeme bez nich, otázne je, ako... Čítaj viac tu a tu. Domáce spotrebiče a podobne...

Tzn. žiadny príjem pre pracujúcich ľudí. Žiadny klasicky pracujúci nebudú. Bude nutná realokácia pracovných síl. Otázne je, ako sa k problematike pristúpi. Isté vzorce existujú, nejde o prvú realokáciu pracovnej sily v súčasnosti. Priemyselná revolúcia, či evolúcia je veľmi dlho prítomný jav. Výsledkom je presun ľudí do služieb - turistika, či zábavný priemysel.

Je možné, že každý z nás bude v budúcnosti pracovať pre zábavu ostatných? Je možné, že budeme záskavať každý príjem, len za to, že sme a ďakujeme predchádzajúcim generáciám, za ich ekonomický výkon?

O situácii sa už prakticky uvažuje. Skupina akademikov v Nizozemsku a v Californii - Sillicon Valley - zastupujú túto ideu a prinášajú do praxe, na testovacej vzorke. 

Uvažovanie a experimenty zachádzajú skutočne ďaleko. Tak, že je potreba predpokladať ľudské správanie v prípade, že ľudská pracovná sila nebude naďalej potrebná k produkcii alebo k poľnohospodárstvu. Budeme žiť pre zábavu? Áno, aj nie. Spory a politika ťažko pominie a pre produkciu bude nutné užiť síce už len manažérskych schopností a schopnosť udržať kapitál v prevádzke, inovovať či opravovať. 

Referencia:

http://www.fastcoexist.com/3048820/basic-income-is-happening-the-growing-support-and-early-experiments-of-a-radical-policy?utm_source=facebook

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Boj proti establišmentu? Ako prežiť nápor terorizmu a fanatizmu

Kým panuje zmätok, je možné za teroristu označiť kohokoľvek, kto nám oponuje.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.

ŠPORT

Na Gire sa ukázali talenty i šprintér, ktorý bude trápiť Sagana

Najzaujímavejšie momenty stého ročníka Giro d'Italia.


Už ste čítali?