Tajomná skratka TTIP a jeden argument proti jej zavedeniu

Autor: Peter Ondrovič | 9.7.2015 o 0:01 | Karma článku: 2,13 | Prečítané:  620x

Transatlantická obchodná dohoda a jej dôsledky nepoznám, chcem na ňu poskytnúť jednoduchý uhoľ pohľadu

Obchodné bariéry sú opodstatnené rôznymi dôvodmi. Ich búranie taktiež, pričom ALE nie vždy je to práve win-win game, ako tvrdí napríklad Niedermayer a mnoho poslancov z krajín V4. Príkladom si uveďme Japonsko, to bolo američanmi v 19. storočí prinútené námornou blokádou k svetovému obchodu, alternatíva bola vojna. V druhom kole sa im to stalo pri jednom z rokovaní GATT(dnes WTO), nie samozrejme s hrozbou vojny, avšak utrpením po obchodnej stránke, dnešné vojny sú totiž ekonomické.

Ďalej zaznievajú názory, že od momentu uzavretia, ak si jasno spomínam, Uruguajského kola rokovaní GATT a dohôd z neho vyplývajúcej, sa spustila Japonská súčasná stagnácia. Výsledom rokovaní bolo otvorenie Japonského trhu s ryžou a istá úroveň výmenného kurzu, ktorá spravila japonské produkty menej konkurencieschopné - to v porovnaní s USD, ktorý okolo devädesiatych rokov nutne prešiel devalváciou, nakoľko platobná bilancia USA nebola udržateľná, deficit rástol do vysokých úrovní a inak práve to obdobie bolo momentom, kedy Japonsko veľmi úspešne prekonávalo produkty USA. 

Čo privodíme nášmu trhu, ak TTIP prejde? Ja jej schválenie nepovažujem za win-win game pre dôvod, že Európa omnoho kratšie ako USA spoločný trh a tvrdím, že nie je tak zjednotený k tomu, aby privítal externé vplyvy. Tie na jednej strane môžu pomôcť s konkurencieschopnosťou, na druhej môže pôsobiť na rozšírenie tovarov, ktoré sú lokálne a časom sa môžu stať celo európske. Dôkazom mi je množstvo tovarov, ktoré možno dostať vo Fínsku, pričom nikde inde ešte nie, z počutia maximálne v Holandsku. Obchod je prirodzene o ľuďoch, musíme si dať čas, trh dotvoriť. Jednotný je len krátko, nízke ceny logistiky sú len krátko a vôbec rozmer medzinárodného podnikania na nižšej ako korporátnej úrovni taktiež je len malého významu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Boj proti establišmentu? Ako prežiť nápor terorizmu a fanatizmu

Kým panuje zmätok, je možné za teroristu označiť kohokoľvek, kto nám oponuje.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.

ŠPORT

Na Gire sa ukázali talenty i šprintér, ktorý bude trápiť Sagana

Najzaujímavejšie momenty stého ročníka Giro d'Italia.


Už ste čítali?