Ekonómia... zlyhala.

Autor: Peter Ondrovič | 6.7.2015 o 9:45 | (upravené 31.7.2015 o 13:41) Karma článku: 3,24 | Prečítané:  1139x

Dnešný týždeň je vyvrcholením pretrvávajúceho zlyhania v ekonómii, tak ako tomu bolo pri zlyhaniach raketovej vedy v prípade pádu Challengeru alebo neúspešných projektov Appolo. Tak ako vtedy na túto oblasť bola upretá enormná...

pozornosť, tak i na dnešný priebeh tzv. krízy sú upreté oči mnohých a naviazené osudy ďalších, pričom nie len pár. Ekonómia sa trápi s pokrokom a zdôraznené to bolo i pri udeľovaniu Nobelových cien v ekonómii, či celkovo akademickej sfére. Zlyhanie je očividné i priamo pred našimi očami v priebehu terajšej krízy. Zlyhávame na sformovanie nového kompaktného a udržateľného modelu rastu, aký je dlhodobo udržateľný, prostrediu prospešný a sám seba nepodminujúci, bez potreby intervencií alebo vkladania kapitálu spôsobom a do projektom a k cieľov, ktoré nie sú priamo relevantné. 

Spoločnosť získala na komplexnosti, tak i jej riadenie a organizácia zdrojov v rámci. Situácie je unikátna, po stránke našich technologických možností a vôbec i podobe spoločnosti, v akej sa nachádzame. Naša situácia jednoducho nie je povojnová, kedy rast je možný všade, ale post rastová, kedy konkurencieschopnosť veľkých korporácií priniesla konkurencieschopnosť na úrovni takej, kedy je hraničným riešením outsourcing výrobných kapacít. Lokálne ekonomické operácie práve získali globálny charakter, tak ako získavajú ľudské.

I vďaka tomu sme globálnou dedina, je však paradox, že ale po stránke možností jednotlivca je práve on, kto získava. Zdielacia ekonomika, 3D printing, rast komunít, Couchsurfing, AirBnB, Uber - všetko sú nástroje, ktoré udeľujú viac ekonomického potenciálu na individuum a k tomu, ako svoje ekonomické vzťahy organizuje samo, nie cez veľké korporácie a štáty, ktoré svojim spôsobom sú skvelé, k tomu, že vytvárajú systém. Naopak pôsobí sila jednotlivcov, ktorý ho majú možnosť omnoho viac tvoriť vlastným vplvyvom. Mierne to koreluje s tvorením šedej ekonomiky, nakoľko je otázne do akej miery sú tieto figúry a ekonomický potenciál realizovaný pod štandartnými obchodnými firmami. 

Táto cesta je menej zmapovateľná a merateľná, čo je tažiskom súčasných prístupov v ekonómii k tomu, aby sa ,,ekonomika,, mohla zmerať a to napríklad jej výsledkom za ročné obdobie - GDP. Pokiaľ sme svedkami kolabujúcich štátov, možno len preto, že ich význam je omnoho nižší, než my vidíme a preto nechápeme, čo sú dôvody za ich zlyhávaním po ekonomickej stránke. Viď Grécko. Súčasná veda bola tvorená desiatkych rokov vzad, ak nazrieme, kde sme po technologickej stránke, ako možno očakávať, že naša spoločnosť je v ideálnej konštalácii? 

Možno len chceme jadziť s Trabantom na okruhu F1, pričom F1 je našou realitou a Trabant ekonomický systém, na ktorom si staváme spoločnosť.

Úprava: pridanie hypertextových odkazov pre použité koncepty

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?