Kamenné námestie v Bratislave a jeho predaj

Autor: Peter Ondrovič | 18.10.2013 o 14:47 | (upravené 18.3.2014 o 22:28) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  108x

Vážený pán doc. RNDr. Milan Ftáčnik, CSc.   touto správou by som chcel vyjadriť svoju nespokojnosť a rozčarovanie so zámerom, ktorý bol práve včera avizovaný denníkom SME (http://bratislava.sme.sk/c/6974143/bratislava-predava-kamenne-namestie.html).   Verím, že sú isté argumenty podporujúce tento zámer. Časť z nich považujem za oprávnené. Taktiež verím, že toto riešenie by pomohlo čast súčasných problémov vyriešiť. Ale.   Osobne sa ostro staviam voči ďalšiemu prevodu majetkových práv na zahraničné subjekty. Podľa mňa nie je argument, ktorý môže prekonať dôležitosť toho aby nám občanom SR patrilo vlastné územie. Zvlášť v prípade ,keď sa jedná o pozemok takého charakteru, ako je Kamenné námestie. Nedokážem skryť rozčarovanie. Veľkým problémom je už to, že vďaka legislatíve EU, ktorá teda platí i pre nás, je umožnené zahraničným subjektom skupovať ornú pôdu. Deje sa tak húfne. (http://aktualne.atlas.sk/slovensku-podu-uz-zahranicie-skupuje-mnohi-varuju-pred-rizikami/slovensko/spolocnost/) Myslím si, že je v povinnosti predstaviteľov zvolených do mestského zastupiteľstva majetok mesta predovšetkým zveľadovať a udržovať, nie vzdávať

Vážený pán doc. RNDr. Milan FTÁČNIK, CSc.

 

touto správou by som chcel vyjadriť svoju nespokojnosť a rozčarovanie so zámerom, ktorý bol práve včera avizovaný denníkom SME (http://bratislava.sme.sk/c/6974143/bratislava-predava-kamenne-namestie.html).

 

Verím, že sú isté argumenty podporujúce tento zámer. Časť z nich považujem za oprávnené. Taktiež verím, že toto riešenie by pomohlo čast súčasných problémov vyriešiť.

 

Ale.

 

Osobne sa ostro staviam voči ďalšiemu prevodu majetkových práv na zahraničné subjekty. Podľa mňa nie je argument, ktorý môže prekonať dôležitosť toho aby nám občanom SR patrilo vlastné územie. Zvlášť v prípade ,keď sa jedná o pozemok takého charakteru, ako je Kamenné námestie.

Nedokážem skryť rozčarovanie. Veľkým problémom je už to, že vďaka legislatíve EU, ktorá teda platí i pre nás, je umožnené zahraničným subjektom skupovať ornú pôdu. Deje sa tak húfne. (http://aktualne.atlas.sk/slovensku-podu-uz-zahranicie-skupuje-mnohi-varuju-pred-rizikami/slovensko/spolocnost/)

Myslím si, že je v povinnosti predstaviteľov zvolených da udržovať, o mestského zastupiteľstva majetok mesta predovšetkým zveľadovať nie vzdávať sa tých najlukratívnejších miest v rámci mesta. Kamené námestie je predsa lokácia s ohromnou perspektívou. Hodnota tohto pozemku bude rásť v závislosti na úspešnosť Bratislavy ako hlavného mesta, hospodárskeho centra krajiny a vôbec mesta s ohromným potenciálom. Pokiaľ sa na obchod pozriem ako osoba, investor, kapitalista - ktorý tento pozemok vlastní (pomenujme sa už hocijako). V žiadnom prípade by som sa ho nevzdal pre jeho potenciál. Nevzdal by som sa ho z dôvôdu možností, ktoré sú s ním v budúcnosti spojené.

Sami v rozpočte predikujete rast príjmov z daní, taktiež i grantov a transferov - ktoré vzrastú takmer trojnásobne. Bratislave sa ponúka možnosť rásť, nie nutnosť zbavovať sa majetkov a nutne sa posúvať do spolupráce s investormi. Do spolupráce, vďaka ktorej väčšina príjmov pôjde na účty zahraničných akcionárov a manažérov. Nájdime vlastné cesty, ktorými môžeme udržať vlastníctvo v rukách mesta, občanov SR, využiť rast Bratislavy a príjmy z neho plynúce, použiť ich na zveladenie jeho centra, priniesť niečo vlastné naším generáciám. Snažme sa. Hľadajme možnosti.

Sme naozaj taký ľudia, ktorí zahodia vlastné príležitosti? Osobne som znechutený skutočnosťou, že ľudia navšetevujú za účelom nákupov zahraničné obchody, lebo im mnoho krát iné neostáva. Využívame telefonické služby operátorov, ktorý sú vlastnený zahraničnými spoločnosťami. Tie spoločnosti, ktoré si nedovolia účtovať to čo u nás vo vlastných krajinách. To sa týka každého sektoru Slovenskej ekonomiky. Farmácia, rastúca časť potravinárstva, pohonné hmoty, bankový sektor (mimochodom, občanov by isto zaujímalo prečo práve Primabanka je veriteľom hlavného mesta) a mohol by som pokračovať...

Je nutnosťou to, aby tieto zahraničné korporácie, dokonca, vlastnili pozemky na ktorých ich budovy stoja? Vraj v opačnom prípade nebudú mať záujem? Dobre, čo tak sa začať konečne starať... starať o svoje záležitosti sami. Čo je nepochybne úlohou ťažkou. Lenže... Skutočne je toto pravá cesta? Vážme si predsa čo máme. Ekonomické područie je predsa nové otroctvo.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?