Slovenský študenti v ČR a Brne, prínos či zátaž?

Autor: Peter Ondrovič | 17.8.2015 o 18:19 | Karma článku: 2,44 | Prečítané:  235x

Mnoho slovenských študentov odchádza poza Moravu za štúdiom. Som jedným z nich a som veľmi spokojný, síce nateraz študujem v zahraničí. Brno je svkelé. Mnoho padlo na nôtu, či sme regiónu viac prínosný alebo nie. Sme vidno, všade.

V Brne. Na margo toho, môj bývalý i budúci vyučujúci - Daniel Němec - inak zvolený za najlepšieho vyučujúceho fakulty, viedol tím na zistenie, kde je pravda ohľadom slovenských študentov - z ekonomického pohľadu.

Prinášame zárobok regiónu, či nie? Aké sú náklady, či výnosov - z jedného študenta. Štát ČR prakticky platí štúdium pre študentov. Ten platí za svoje ubytovanie, voľný čas a podobne, teda prispieva do ekonomického cyklu regiónu, kde sa nachádza. Výskum logicky zamerali na oblasť Brna. 

Pár čísiel. Citujem. 

Je nás cez 22 tisíc a tvoríme takmer 7 % zo študujúcich v ČR. Český štát každý z nás stojí ,,více než 67 tisíc do 79 tisíc,, výnosy sa pohybujú na úrovni od ,,81 až 220 tisíc.,,. 

To pokiaľ študujeme. V Brne nás je presne 5454.

Záverom, ak doštudujeme, odhad prínosov je nasledovný: ,,očekávaný ekonomický přínos slovenských absolventů všech českých vysokých škol za rok 2014 tak činí přes 525 milionů korun, z čehož by víc než 108 milionů korun připadalo na slovenské absolventy MU.,, 

To už nie len v podobne výdajov na živobytie, ale aj platenia sociálnych odvodov a daní štátu. To ak slovenský študent začne byt ekonomicky aktívny, je ešte omnoho prínosnejšie. 

http://www.muni.cz/events/calendar/58694605

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trumpizmus. Politický smer, ktorým sa neriadi ani Donald Trump

Medzi republikánmi po týchto voľbách už neplatí konsenzus z Reaganovej éry, že strana by mala byť konzervatívna.

KOMENTÁRE

Štartuje nová éra Ameriky, Trump sa stáva prezidentom

Časť sveta sa bude s obavami prizerať, ako napĺňa volebný slogan.


Už ste čítali?